let's sweat! click a class to find out its description, instructors and more details!

You DO NOT need to register for any classes or activities other than the ones noted. 


run with us

11:00AM

In conjunction with USA Fit Palm Beach, come run with us on a unique 3-mile route along our beautiful Waterfront and through the heart of Downtown West Palm Beach. 

There is no additional cost to participate in the run. This run is included in your class pass fee.


Bootcamp

  • 9:00AM
  • TITLE TIME WARM-UP            
  • Title Team, Title Boxing Club PGA
  • STAGE

 

  • 9:00AM
  • STRONGMAN WOD
  • Jenny Carter, Crossfit 1401
  • LAWN

 

  • 11:00AM
  • TABATA 
  • Fitness Hub   
  • LAWN  

 

  • 11:00AM
  • BOOTCAMP
  • HEW Team, Hard Exercise Works
  • LAWN

 

  • 1:00PM
  • TOTAL BODY BOOTCAMP
  • Erika Strimer, Total Movement
  • LAWN

 

  • 2:00PM
  • WOD         
  • CrazyTrain Crossfit
  • LAWN 

PADDLE BOARD

  • 9:45AM
  • STAND UP PADDLE 101
  • Matt Aresnman, Blueline Surf & Paddle Co.
  • WATERFRONT

CAPACITY

  • 10:45AM
  • POWER PADDLE BOOTCAMP                                  
  • Erika Strimer, Total Movement
  • WATERFRONT

CAPACITY

  • 11:30AM
  • PADDLE BOARD YOGA            
  • Kim Depasquale, Blueline Surf & Paddle Co.
  • WATERFRONT

CAPACITY

Kickboxing

  • 1:00PM
  • CARDIO KICKBOXING ASTYLE                          
  • Anthony Webb, Astyle Fitness                    
  • STAGE                       

pilates

  • 1:00PM  
  • ROLLOLOGY
  • Alyson Limehouse, Sunset Pilates
  • LAWN     

   

  • 12:00PM    
  • GYROKENESIS
  • Oblio, Gyrotonic Satnam
  • EAST BURM

YOGA

  • 10:00AM
  • YOGA FLOW                                
  • Karen Burnett, Yoga Palm Beach
  • LAWN

 

  • 12:00PM
  • POWER YOGA                    
  • Holly Weston, Haute Yoga 
  • LAWN

 

  • 2:45PM
  • BUTI YOGA                          
  • Lauren Cushing, Buti Yoga Palm Beach
  • STAGE

FOR KIDS

  • 10:00AM
  • YOGA                                        
  • Salema Taylor                              
  • EAST BURM   

 

  • 11:00AM
  • BOXING BOOTCAMP              
  • Title Team, Title boxing Club PGA 
  • EAST BURM           

cycle

  • 11:00AM
  • CYCLE                              
  • Shannon Frankowski, Fit, Fierce & Fab Fitness                  
  • STAGE DECK

 

  • 1:00PM
  • CYCLE                              
  • Shannon Frankowski, Fit, Fierce & Fab Fitness              
  • STAGE DECK

 

  • 2:00PM
  • CYCLE
  • Ultima Fitness
  • STAGE DECK

ROW CARDIO

  • 2:00PM
  • TOTAL ROW
  • Erika Strimer, Total Movement
  • STAGE DECK

BARRE

  • 10:00AM
  • BARRE                                            
  • Ben Slayen, Pure Lines Fitness
  • STAGE    

Dance fitness

  • 11:00AM
  • Zionic Dance Fitness
  • Ultima Fitness
  • STAGE